avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor militare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor militare

Tatal meu a lucrat in armata avand 36 de ani ca stagiu de cotizare.
in decembrie 2010 a trimis actele pentru recalculare iar pe 24 ianuarie 2011 i-a fost trimisa decizia conform careia i-a crescut pensia.
Aceasta decizie a fost emisa pe 11 ianuarie 2011.
problema este ca pe luna ianuarie si februarie a luat aceeasi pensie ca si anul trecut.
Conform ordonantei de urgenta nr. 1 emise in 28 ianuarie, recalcularea pensiilor va avea loc pana la sfarsitul acestui an.
Nelamurirea mea este , daca tatalui meu i se va mai recalcula din nou pensia, sau va ramane decizia emisa pe 11 ian, si daca va ramane aceasta cand isi va primi banii.
Eu am inteles din parcurgerea acestei ordonante ca si aceste pensii care au fost deja calculate, vor mai fi supuse calculului inca o data.
Este adevarat acest lucru?

Multumesc anticipat.
O zi buna !
Cel mai recent răspuns: alina.samson , utilizator 18:22, 28 Februarie 2011
cuantumul pensiei va fi stabilit cand veti primi noua decizie de pensionare.
Deci sa inteleg, ca se va aplica o noua revizuire asupra deciziei primite in ianuarie 2011?
dar pana la primirea acesteia nu este normal sa primeasca cuantumul pensiei conform acestei decizii, emis?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie militara george0908 george0908 In luna ianuarie 2011 am primit de la Casa de Pensii a M.A.I.o decizie de recalculare a pensiei militare din oficiu luindu-se in calcul salariul mediu brut pe ... (vezi toată discuția)
Legea 241/2013 Matei Eugen Marius Matei Eugen Marius Mama a beneficiat de pensie militara de urmas pana in luna ianuarie 2012. In ianuarie 2012 a fost diminuata in baza OUG 1/2011, fiind emisa o decizie de ... (vezi toată discuția)
lamuriri - pensie militara leusan leusan Am o cunostinta care s-a pensionat.A lucrat in MI ca functionar public cu statut special.Acum 2 zile a primit (dupa 4 luni) decizia de pensionare.De fapt a ... (vezi toată discuția)