Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare Minora la FAmilia fostei Sotii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare Minora la FAmilia fostei Sotii

fosta mea sotie a plecat azi in italia si a incredintat fetita de 3 ani la matusa si bunicul ei . Cum se poate asa ceva , eu sant ruda de gradul 1 , Cum si de ce , si cum a rezolvat acele acte.. ? Ce pot sa face eu ?
Mentionez ca santem divortati din 28 02 2011 si nu am primit inca Hotararea Judecatoreasca.. Fosta sotia mi-a zis ca a scos-o mai repede de la tribunal .. , ]
M-a sunat azi dimineata ca este in aeroport si pleaca in italia pt 2 luni , mi-a zis ca a fost la Primaria Orasului nostru si a scos o hartie in care se specifica incredintare minorei la matusa si bunicul ei...
Ajutati-ma ce pot face ...
un pic cam greu. in primul rand un avocat bun si sa aveti in vedere :
1. daca ultima sentinta este definitiva trebuie sa deschideti un nou proces, daca nu faceti recurs la aceasta , pentru acordarea in ingrijire a minorului.
2. ar cam trebui sa dovediti ca puteti face acest lucru, si faptul ca atat mama ( e clar ... plecata in strainatate ) cat si matusa sau bunicul : a). nu sunt mai indreptatiti ca dvs. sa faca acest lucru b) nu au posibilitatea eventual capacitatea sa faca acest lucru.

Bafta . si ne mai auzim...
a fost ultima decizie in instanta, doar ca nu am primit hotararea judecatoreasca , din cate am inteles numai dupa 30 de zile de la divort....
Dar eu sant tatal fetitei , eu pot sa iau fetita la mine deoarece ea este plecata in italia. , pot sa o dau pt abandon de familie,
De ce a plecat si a lasat o copila de 3 ani , pe mainile unor unchi , matusi si bunici ., de ce?
Eu nu sant tatal fetitei ?
perfect de acord cu tine . Insa trebuie sa te calmezi si sa faci totul cu cap . tine cont de ce ti-am zis mai sus. Inca ceva ... vezi sa nu devina definitiva sentinta , poti face recurs ,apel si sa primesti fetita . depinde ce scrie si in sentinta ... de aia am zis sa consulti unavocat bun
uddo a scris:

a fost ultima decizie in instanta, doar ca nu am primit hotararea judecatoreasca , din cate am inteles numai dupa 30 de zile de la divort....
Dar eu sant tatal fetitei , eu pot sa iau fetita la mine deoarece ea este plecata in italia. , pot sa o dau pt abandon de familie,
De ce a plecat si a lasat o copila de 3 ani , pe mainile unor unchi , matusi si bunici ., de ce?
Eu nu sant tatal fetitei ?

Daca mama are domiciliul oficial in Romania, a castigat custodia, a plecat pt 2 luni din tara (probabil servici, ca sa castige bani pentru fetita, am inteles din celalalt topic ca dvs nu i-ati platit pensia alimentara de aprox 10 luni), si pt aceste 2 luni a lasat fetita in ingrijire la bunic si matusa, probabil cu un act facut la notar, pe baza hotararii de divort.... mare lucru nu aveti ce face. Decat probabil sa va indepliniti datoria financiara fata de copil, cei 120 lei pe luna.
Este adevarat ca daca nu este hotararea definitiva, puteti face recurs, dar probabil slabe sanse... plus ca probabil pana la data infatisarii mama va fi deja in tara.
Avand custodia copilului, sigur ca mama poate pleca din tara pt perioada limitata, asigurand toate cele necesare copilului. Este dreptul dansei, nu a prejudiciat cu nimic binele copilului.