Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnarea produselor cumparate
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnarea produselor cumparate

Buna ziua
Ma intereseaza sa stiu daca exista o lege in Romania care sa specifice faptul ca orice produs cumparat de la magazin se poate returna in 48 de ore, pentru faptul ca "nu mai am nevoie de ea", produsul fiind ok.
Eu detin magazin de IT, si mi se pare in neregula, adica cineva cumpara un LCD de 22" si imi aduce inapoi dp 2 zile ca nu mai vreau, dati banii inapoi, oke dau, dar trebuie sa fie ceva demersuri nu? doar nu am in casa intodeauna 1000 de ron sa tot impart bani....
da, chiar ieri a fost o stire.
Nu exista nicio lege.
Singura Lege care prevede schimbarea produsului este 449/2003- privind garantia produselor .
Daca vindeti online ( la distanta ) atunci exista prevederile O.G. 130/2000 privind regimul juridic al contractelor la distanţă.
Sunt unele magazine care se respecta si schimba produsul in 48 ore daca prezinta deficiente dar nu este obligatoriu.
maxima cum ramane cu legislatia europeana privind dreptul comercial, ce are aplicabilitate primara, inaintea dreptului intern?Suntem cetateni europeni, beneficiem de o legislatie comunitara.