avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un sfat ...urgent va rog!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un sfat ...urgent va rog!

Buna ziua. Incep prin ami expune doua probleme dupa cum urmeaza:
1. In cursul anului 2010 , luna ianuarie am fost efectiv la serviciu , iar incepand cu 01.02.2010 am intrat in concediul medical pana in data de 02.08.2010 , cand am fost si clasat inapt serviciului militar si pensionat de boala de catre comisia de expertiza medico militara. Intrebarea este , cate zile de concediu de odihna trebuie sa imi plateasca M.A.I pe anul 2010?....deoarece de la serviciul financiar-contabil mi s-a raspuns ca nu am dreptul deoarece am fost doar o luna la serviciu iar restul de 6 luni am fost in concediu medical.
2. In urma clasarii inapt serviciului militar si pensionarii pe caz de boala , cu data de 01.09.2010 , cand leg.179/2004-privind pensiile de stat a functionarilor publici cu statut special era in vigoare , dar leg.118 si 119 /2010 , bloca pensionarea anticipata partial si acordarea de ajutoare banesti si salarii compensatorii prevazute de aceasta , dar nu abroga articolele care le prevedea , cu mentiunea de aplicare pana in 31.12.2010 , mai pot beneficia de prevederile acestor articole?.....care este temeiul legal?...sau daca doua legi in vigoare , din care una prevede iar cea de a doua restrictioneaza , se ia in considerare legea favorabila mie?
In spranta ca imi veti raspunde la intrebari , tin sa va multumesc anticipat.
Cu stima Liviu Emil
Cel mai recent răspuns: liviu2006 , utilizator 13:15, 18 Februarie 2011
daca timp de 6 luni ati fost in concediu medical, aveti dreptul doar la 11 zile de concediu deoarece concediul de odihna se plateste proportional cu timpul lucrat, deci daca nu ati fost la serviciu nu aveti dreptul la concediu de odihna pt lunile respective
dar eu m-am pensionat nu am mai revenit la serviciu. La intrebarea nr.2?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme pensionare - concediu de odihna, salarii compensatorii mona78_bz mona78_bz Buna ziua! Incep prin a-mi relata problema mea: ,, in data de 04.08.2010 ,in urma clasarii mele ca inapt militar de catre comisia de expertiza ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata partiala conform legii nr. 179/2004 liviu2006 liviu2006 Buna ziua! As dori sa stiu daca prevederile leg.179/2004 , art.14 , alin.1 , lit.b , mai sunt in vigoare , intrucat cu data de 04.08.2010 , am fost declarat ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna 80raducu 80raducu Am lucrat timp de 25 ani in M.A.I. Incepand cu 01.01.2017 și pana la data de 30.05.2018 in urma unor probleme medicale am fost in concediu medical, iar de la ... (vezi toată discuția)