Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Daca o societate a depus cererea pentru deschiderea insolventei si si-a ales administratorul judiciar, pot ca si creditor sa solicit inlocuirea acestuia? Ce motive as putea invoca?( am ponderea cea mai mare din creante)
din pacate inlocuire se face la cererea creditorilor
Art. 19 alin. (2) indice 1:
”Creditorul care deține cel putin 50% din valoarea totală a creanțelor poate să decidă, fără consultarea adunării creditorilor, desemnarea unui administrator judiciar sau lichidator în locul administratorului judiciar sau lichidatorului provizoriu ori să confirme administratorul judiciar provizoriu sau, după caz, lichidatorul provizoriu și să îi stabilească remunerația.”

Dacă dețineți peste 50% din pasivul înscris în tabelul obligațiilor debitorului dvs. și nu a fost confirmat administratorul/lichidatorul judiciar, în temeiul textului de lege citat mai sus, puteți decide desemnarea unui administrator/lichidator judiciar în locul celui provizoriu numit de instanță prin emiterea unei decizii în acest sens și publicarea sa în Buletinul insolvenței. În termen de 3 zile de la publicare creditorii pot contesta decizia la judecătorul sindic pentru motive de nelegalitate, iar în situația necontestării sindicul va lua act de decizia creditorului majoritar.
Amila, utilizator