Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul de a beneficia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul de a beneficia de somaj

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie...In decembrie 2010 am fost concediata cu art 65, alin 1, articol ce imi da dreptul la somaj. Dupa expirarea perioadei de preaviz, angajatorul a refuzat plata drepturilor care mi se cuveneau inclusiv decizia de incetare si cartea de munca. In situatia data i-am actionat in instanta iar termenul este tocmai in noiembrie 2011. In situatia data mai pot beneficia de somaj dupa terminarea procesului?, asta in situatia in care nu imi voi gasi un servici pana atunci?

Multumesc,
De ce nu incercati cu o reclamatie la ITM?
Am facut reclamatie, au constat ca trebuia sa-mi dea drepturile si atat. Ei nu pot obliga angajatorul sa faca plata.
ITM da masuri de indeplinire a unor obligatii, printre care si plata drepturilor de natura salariala. Daca Angajatorul nu duce la indeplinire aceste obligatii este sanctionat contraventional cu amenda. Puteti solicita o copie dupa decizia de incetare la ITM.
ITM-ul nu mai elibereaza copii de pe actele depuse de angajatori , din luna mai 2010 exista un Ordin al ministrului muncii in acest sens... iar dupa 01.01.2011 nu se mai depun acte la ITM.
Ideea este ca eu nu am mai asteptat raspunsul ITM-lui si am dat firma in judecata, pentru ca din spusele lor nu ii poate obliga sa-mi faca plata salariilor ci doar sa constate,lucru care s-a si intamplat. Nu mai vorbesc de faptul ca eu le-am furnizat date exacte ca se munceste sambata si ca pot fi gasiti oameni acolo, au fost intr-o zi de sambata, au gasit mai multe persoane prezente la lucru si nu s-a luat nici o masura. In cocluzie nu am incredere in aceste institutii ale statului care fac intelegeri cu angajatorii si se fac ca nu vad anumite lucruri.
Intrebarea mea era daca la terminarea litigiului de munca mai pot beneficia de ajutorul de somaj ( doar daca nu imi voi gasii un serviciu pana atunci).

Multumesc