Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul de a beneficia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul de a beneficia de somaj

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie...In decembrie 2010 am fost concediata cu art 65, alin 1, articol ce imi da dreptul la somaj. Dupa expirarea perioadei de preaviz, angajatorul a refuzat plata drepturilor care mi se cuveneau inclusiv decizia de incetare si cartea de munca. In situatia data i-am actionat in instanta iar termenul este tocmai in noiembrie 2011. In situatia data mai pot beneficia de somaj dupa terminarea procesului?, asta in situatia in care nu imi voi gasi un servici pana atunci?

Multumesc,
1. Nu veti mai putea beneficia de indemnizatie de somaj deoarece veti depasi termenul de depunere a actelor la AJOFM (de maxim 12 luni de la data concedierii).
2. De aceea va recomand sa cereti in instanta ca prin hotarare judecatoreasca sa oblige pe angajator la plata indemnizatiei de somaj pe care ati fi luat-o daca vi se eliberau documentele la timp.
As mai avea o intrebare..daca intre timp imi va trimite prin posta decizia, sa merg sa ridic plicul?...daca in plic mai sunt si hartii cum ca mi-am primit drepturile salariale...semnarea de primire a plicului pe ei ii disculpa de orice responsabilitate. Spun asta pentru ca nu am incredere in fostii angajatori.

Multumesc..
1. Daca dvs. nu ati semnat nicaieri ca ati primit salariile nu are ce hartii sa puna in plic care sa demonstreze ca ati primit banii. Astea sa le aduca in instanta daca le are.
2. Puteti sa luati plicul si sa vedeti ce este in el.
3. Pentru somaj unitatea trebuie sa va dea: decizia de concediere, carnetul de munca (sau adeverinta de vechime) si adeverinta tip pentru somaj.
4. Sa nu retrageti actiunea in instanta pana nu primiti toate aceste documente.
Multumesc pentru sfat...o sa revin cu detalii.