Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amendat pentru tulburarea linistii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amendat pentru tulburarea linistii publice

A fost un mini chef in camin care nu a deranjat pe nimeni inafara de portar, care statea afara si ne-a auzit pt ca aveam geamul deschis (mentionez ca aveam doua boxe de 2w date la jumatate, va dati seama ca restul colegilor de palier nu au auzit muzica). A chemat politia, am iesit pe palier , am zis ca nu am buletinul la mine, mi-au luat datele (erau doi politisti) si mi-a zis unul din ei ca voi primi o amenda acasa. Toate "bune si frumoase" , dar nu au completat procesul verbal de fata cu mine si nici nu m-au intrebat daca am ceva de obiectat, martori din pacate nu am deoarece tocmai plecasera in camera lor. Ma gandesc ca vor trimite vreo amenda prin posta si apoi vor trebui bani de judecata in cazul in care nu doresc sa o platesc deoarece nu mi-au spus motivul scris in PV si nici daca am de facut obiectiuni. Multumesc si va doresc o seara placuta.
1.Politistii nu au neaparat obligatia sa incheie procesul verbal in prezenta dvs
Il pot incheia si ulterior,urmand ca o persoana sa semneze ca martor,pentru a se dovedi prin aceasta faptul ca procesul verbal a fost incheiat in lipsa contravenientului.
2.Sarcina probatiunii apartine politiei,dar si dvs trebuie sa va dovediti cu probe(acte,martori,alte probe)nevinovatia.
3."Minichefurile" acestea ,atata timp cat ati deranjat linistea altor persoane,pot aduce sanctiuni conform Legii nr.61/1991.
Acesta de obicei este riscul chefurilor in camine,blocuri,etc.
Intotdeauna se gaseste cineva care sa fie deramjat de zgomot.
s-a modificat legea din 2001 ? stiam ca trebuie completat de fata si trebuia obligatoriu sa ma intrebe daca am obiectii la ce a scris el acolo in PV. Nu a auzit nici un coleg muzica si m-au intrebat dimineata dc batea administratorul tare la usa mea.
Nu au facut-o,dar acesta nu este un motiv de anulare a procesului verbal
Nu este corect si moral ,dar nu este ilegal.
Procesul verbal trebuie completat in interval de o luna.
Mai nou procedeaza si astfel si in alte contraventii,precum sunt cele la reginul circulatiei.