Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Buna ziua,
Vreau sa stiu cate ore suplimentare (lucrate peste programul legal de lucru si sambata) poate fi obligat angajatul sa presteze saptamanal si cum trebuie sa fie platite. Se poate refuza efectuarea lor?
De asemenea, ma intereseaza daca pauza de masa e inclusa in programul de lucru si durata acesteia.
Multumesc.
Angajatul nu poate presta munca suplimentara decat cu acordul sau, sau in cazuri de forta majora.
Orele suplimentare sunt de maxim 48 pe saptamana, sau prin exceptie poate fi prelungite si peste, cu conditia ca media orelor calculata pe o perioada de 3 luni sa nu depaseasca 48 ore saptamanal.
Orele suplimentare se platesc dublu.
Popa Adrian, Contabil
Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca un angajat poate lucra 16 ore, 6 zile pe saptamana, cu conditia ca jumatate dintre ele sa-i fie platite dublu? Cine si cum se decide daca e forta majora?
Apropo de cazuri de forta majora ca si reper:
Conform codului muncii - pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.

Se tine cont de incadrarea in ore suplimentare, la finanul lunii se scad din totalul orelor lucrate, orele efectiv lucratoare in luna, si restul sunt considerate ca suplimentare.
cristina_alx a scris:

Buna ziua,
Vreau sa stiu cate ore suplimentare (lucrate peste programul legal de lucru si sambata) poate fi obligat angajatul sa presteze saptamanal si cum trebuie sa fie platite. Se poate refuza efectuarea lor?
De asemenea, ma intereseaza daca pauza de masa e inclusa in programul de lucru si durata acesteia.
Multumesc.

1. Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 30 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

2. În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauza de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

In CCMN 2007/2010 (art.54 alin.2) se prevedea ca, repausul pentru luarea mesei nu poate fi mai mic de 15 minute. Repausul pentru luarea mesei, cu o durata de 15 minute, se include în programul de lucru.