Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen de judecata

Doresc sa deschid un proces pt redobandirea unui teren,insa mi s-a comunicat ca daca inregistrez acum dosarul voi primi termen doar prin Iunie/Iulie.Lamuriti-ma si pe mine de ce?
Va multumesc
inregistrarea unei solicitari in instanta se efectueaza in baza de date a respective instante;termenul care se va dispune este in functie de nr cererilor care au fost depuse anterior.
din nefericire, instantele de fond(in speta judecatorile)sunt extrem de incarcate;de aici rezida si termenele extrem de lungi si paguboase pentru justitiabili
daca este totui o urgenta cazul dvs, puteti incerca sa solicitati acordarea unui termen mai uman..
depuneti cererea,
asteptati sa primiti termenul (urmariti pe portalul juridic)
faceti cerere pentru preschimbare termen cu unul mai scurt
motivati temeinic cererea

justitia merge uneori greu alteori incet
Va multumesc mult pentru raspuns si va doresc un sfarsit de saptamana placut.
si ati avea noroc daca primul termen ar fi in iunie anul acesta. la cat sunt de aglomerate instantele e posibil sa primiti termen si in decembrie. oricum aevti posibilitatea legala ca dupa ce primiti citatia pt primul termen sa faceti cerere de preschimbare termen.