Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva ptr. case 2
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva ptr. case 2

as vrea sa stiu daca casa este scoasa la licitatie la solicitarea cetateanului german , ce taxe trebuie sa mai achite firma ? (ce se intampla cu TVA-ul cu taxare inversa)
dar cetateanul german in cazul in care castiga licitatia ? (si valoarea casei este mai mica decat valoarea datorata) ???
(este normal deoarece a platit in 2007 mai mult decat este valoarea casei astazi)
in ce calitate poate scoate la licitatie cetateanul german imobilul?
valoarea de vanzare poate fi mai mica decat valoarea contabila, dar trebuie sa reflecte pretul pietei.
vanzarea se poate face fara tva, dar in acelasi timp si cu tva (am explicat in postul celalalt avantajele si dezavantajele)
firma ii este datoare .- creditor
declarare faliment ... firma mai plateste ceva ?
dar cetateanul german ? dupa ce ia casa ?
in orice procedura aplicata, este vorba despre o livrare de bunuri taxabila sau netaxabila, dar cu ajustare.
cetateanul german nu poate sa ia casa pur si simplu.
se inscrie la masa credala, participa la licitatie si ofera un pret in contul creantei sale.

procedura insolventei nu e avantajoasa pentru ca se platesc multe taxe si onorarii catre lichidatorul judiciar.
creditorul - nu plateste nimic ptr. ca datoria firmei este mai mare , deci firma nu incaseaza practic nimic , este faliment , lichidatorul este din oficiu , de unde sa plateasca firma ?
lichidatorul este din oficiu dar sunt cheltuieli cu evaluarea imobilului scos la licitatie si onorariul sau care trebuiesc platite cu celeritate.
pentru mai multe amanunte despre insolventa intrebati un lichidator judiciar.

deci, chiar daca se vinde prin licitatie in procedura insolventei, trebuie sa se colecteze tva aferenta sau sa se ajusteze tva dedusa initial.
jester, utilizator