avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Un sofer condamnat pentru ucidere din culpa mai poate ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Un sofer condamnat pentru ucidere din culpa mai poate candida la functia de primar?

S-a intamplat un accident auto pe trecerea de pietoni care s-a soldat cu decesul victimei. Procesul este pe rol. Soferul in cauza mai poate candida la functia de primar?
Cel mai recent răspuns: Diana Ramona , Alte profesii 15:26, 25 Februarie 2011
Pana la pronuntarea unei hotarari definitive,functioneaza prezumtia de nevinovatie.
...si daca pana la alegeri...soferul va fi condamnat la 1-2 ani cu suspendare, definitiv si irevocabil?!Mai poate candida?
Sau daca va fi ales primar si pe perioada mandatului va fi condamnat la 1-2 ani cu suspendare?! Ce se va intampla????
Ma refeream la hotarare definitiva.
Si in Parlamentul Romaniei exista cazuri.
Eu, Costelone, sunt cam greu de cap. Deci, daca se da o hotarare definitiva inainte sau dupa alegeri, ce se intampla in fiecare caz? Concret, daca ma poti ajuta cu o parere avizata.
Daca hotararea ramane definitiva nu mai poate candida,avand antedente penale

Alte discuții în legătură

Primar trimis in judecata ninel777 ninel777 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati, am o mare dilema: Daca un primar in functie este trimis in judecata acesta poate sa si exercite functia? Si inca o intrebare: ... (vezi toată discuția)
Primar - condamnat la inchisoare cu suspendare - drepturi silviu001 silviu001 Buna seara, revin si eu cu un subiect (discutat pe forum) dar la care nu imi sunt in clar anumite lucruri. Problema: Un prima dintr-o comuna a patriei a ... (vezi toată discuția)
Legalitate anulare permis de conducere bestflorin bestflorin Am avut un accident de circulatie in urma caruia am fost condamnat la 1 an cu suspendare.Ca pedeapsa accesorie am primit interzicerea dreptului de a conduce ... (vezi toată discuția)