Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Un sofer condamnat pentru ucidere din culpa mai poate ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Un sofer condamnat pentru ucidere din culpa mai poate candida la functia de primar?

S-a intamplat un accident auto pe trecerea de pietoni care s-a soldat cu decesul victimei. Procesul este pe rol. Soferul in cauza mai poate candida la functia de primar?
Pana la pronuntarea unei hotarari definitive,functioneaza prezumtia de nevinovatie.
...si daca pana la alegeri...soferul va fi condamnat la 1-2 ani cu suspendare, definitiv si irevocabil?!Mai poate candida?
Sau daca va fi ales primar si pe perioada mandatului va fi condamnat la 1-2 ani cu suspendare?! Ce se va intampla????
Ma refeream la hotarare definitiva.
Si in Parlamentul Romaniei exista cazuri.
Eu, Costelone, sunt cam greu de cap. Deci, daca se da o hotarare definitiva inainte sau dupa alegeri, ce se intampla in fiecare caz? Concret, daca ma poti ajuta cu o parere avizata.
Daca hotararea ramane definitiva nu mai poate candida,avand antedente penale