Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Un sofer condamnat pentru ucidere din culpa mai poate ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Un sofer condamnat pentru ucidere din culpa mai poate candida la functia de primar?

S-a intamplat un accident auto pe trecerea de pietoni care s-a soldat cu decesul victimei. Procesul este pe rol. Soferul in cauza mai poate candida la functia de primar?
r.gabi a scris:

Daca hotararea ramane definitiva nu mai poate candida,avand antedente penale
B-)Ipotetic: candideaza fiind in proces,pe baza prezumptiei de nevinovatie,castiga alegerile,dupa care se da o hotarare definitiva cu suspendare.Ce se intampla in acest caz?B-)
De ce sa preconizam care va fi solutia instantei ? poate va fi pedeapsa cu suspendare , sau poate cu executare , sau cine stie , poate achitare .
Daca va fi cu suspendare ,daca a candidat si a si castigat , va ramane totodata in functie intrucat executarea pedepselor accesorii dispuse prin hotararea judecatoreasca , se suspenda si ele .