Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PRIMAR TRIMIS IN JUDECATA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PRIMAR TRIMIS IN JUDECATA

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati, am o mare dilema: Daca un primar in functie este trimis in judecata acesta poate sa si exercite functia? Si inca o intrebare: mai poate sa si depuna candidatura pentru un alt mandat?
Multumesc!
Da, isi poate exercita functia in continuare. Suspendarea intervine doar in situatiile in care este arestat preventiv sau impotriva lui a fost pronuntata o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Pana atunci, ca orice cetatean, beneficiaza de prezumptia de nevinovatie. Similar la candidatura, ii este interzis sa candideze doar dupa ce primeste o hot. jud, de condamnare (chiar fara executare) definitiva si irevocabila