Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Candidatura primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Candidatura primarie

Buna seara, ma confrunt cu urmatoarea situatie si as vrea sa ma ajutati cu niste clarificari: Daca un primar a fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu suspendare pentru infractiunea de Conflict de interese (la acea vreme nu era declarat neconstitutional), isi mai poate exercita in continuare functia? Respectiv isi mai poate depune candidatura pentru un nou mandat?
Daca a fost condamnat definitiv, si-a pierdut mandatul la data cand hotararea a devenit definitiva (chiar daca este privativ de libertate, intrucat pedeapsa cu inchisoarea a fost pronuntata de instanta, s-a suspendat doar executarea ei).
Nu mai poate candida doar daca prin sentinta de condamnare i s-a interzis dreptul de a fi ales intr-o functie de demnitate publica.
Pai in prima instanta a fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu suspendare si interzicerea drepturilor de a ocupa o functie publica, dar la recurs a ramas doar cu cele 6 luni de inchisoare cu suspendare, hotarare definitiva. Deci sa inteleg ca asta nu ii va afecta in vreun fel candidatura?
Atunci poate sa candideze linistit pe data de 5 iunie.
Bine, va multumesc frumos pentru timpul acordat.