Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de maternitate

De asemenea, in legatura cu concediul de risc maternal de care beneficiez in prezent, mi s-au acordat 30 de zile, dar nu se specifica perioada. Am luat legatura cu centrul medical care mi-a acordat acest concediu si mi-au comunicat ca se mai poate prelungi acest concediu de risc si ma interesa daca il mai pot prelungi pana inainte de data probabila a nasterii, iar dupa nastere sa iau impreuna prenatalul si postnatalul pentru a mai sta acasa cu copilul intrucat dupa aceasta ma voi intoarce la serviciu.
Multumesc.
Concediul pre si post natal poate avea durata maxima 126, cele doua se pot compensa intre ele, cu recomandarea medicului ginecolog, nu este obligatoriu, insa decat concediul de lauzie(post natal) de 42 de zile.Deci, se poate efectua in totalitate dupa nastere, sau fractionat, dar dupa se efectueaza minim42 de zile.