Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca

am o problema cu bcr asigurari.am fost implicat intr-un accident rutier,am facut constatare amiabila,baiatul a recunoscut ca este vinovat,am deschis dosar pe rca-ul lui...dar bcr-ul m-a bagat in cercetare si trebuie sa stau 3 luni de zile pana am un raspuns de la ei...mentionez ca am si polita casco tot la bcr de 4 ani...ce se poate face?daca pot sa fac ceva....
eu nu-mi dau seama care este problema...ca masina este un renault clio din 2003 si este asigurat la 3600 de euro...si reparatia face 12000 ron ... sau ca masina vinovatului este un bmw si nu prea are mai nimic....amandoi eram in mers pe DN eu cu 50km la ora el cu vreo 80 km cred....
La primul semn ca asiguratorul RCA al vinovatului are tendinta sa va plimbe trebuia sa deschideti dosar pe CASCO al dv. si nu va mai durea capul. Ssunt obligati sa va despagubeasca si apoi nu au decat sa faca cercetari asupra celui vinovat si sa se judece cu asiguratorul RCA al vinovatului. Sfatul meu este sa actionati pt solutionarea dosarului pe CASCO.
pai cum sa se judece cu ei...eu am casco tot la bcr si cel care m-a lovit are rca la bcr....deci sa se judece intre ei?nu l-am deschis pe polita mea pt ca am franciza si nu prea era normal ca eu si nevinovat si cu masina in service sa mai dau si bani...
asta o sa fac....o sa deschid dosar pe CASCO ...cred ca nu este nici o problema ca evenimentul s-a produs pe 23.01.2011?(cum ca ar fi prea tarziu).cei de la bcr mi-au spus ca trebuia sa-l bag de la inceput pe casco....ca poate sa ma bage in cercetari si pe casco...nu mai inteleg nimic
nu l-am deschis inca pe casco pentru ca cei de la bcr mi_au spus ca pot dura cercetarile nelimitat si pe rca-ul vinovatului dureaza "doar" 90 de zile...daca deschid pe casco automat cel pe rca se inchide nu?