Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Dura Lex...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Dura Lex...

Consiliul local Timisoara, printre altele, in HCL nr. 371/2007, art.21, lit.n) a decis ca politistul local (ex-comunitar) sa sanctioneze contraventional persoanele care detin acte de identitate, ba chiar si daca detin carnet de sanatate pentru animalul de companie. Daca insa nu le detin nu e nici o problema =D>
Intrebare: Ce I.Q. au alesii poporului? #-o
Dar juristii care le avizeaza hotararile? #-o #-o
Cum ar trebui sa procedeze politistul angajat de primarie? :O
Dar cetateanul? :stunned:

Extras:
m) Plimbarea câinilor pe companie pe domeniul public fără lesă, iar cei din categoria câinilor agresivi fără lesă şi botniţă;
n) Deţinerea de către însoţitorii animalelor de companie, pe timpul plimbării acestora a actului de identitate al proprietarului şi a carnetului de sănătate al animalului de companie;
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează contravenţional următoarele
ContSters184021, utilizator
Este vorba, sigur, despre o "scapare" care insa nu are ce cauta intr-un act emis de o autoritate. Sunt convinsa ca varianta initiala este "nedetinerea" si este regretabil ca nimeni nu a verificat forma finala a hotararii. Nu este o scuza si, in mod clar, este greseala celui care a redactat hotararea.
easy ride on! a scris:

Multumesc! Ganditi constructiv. Daca ar fi singura "greseala" a unei "autoritati" care se "respecta" :stunned:
- hcl 371/2007 Tm, art.29 al.1 lit.a)
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează contravenţional următoarele fapte:
a) folosirea autovehiculelor cu turarea motoarelor acestora...
Intrebare: Cum schimba consilierii locali din treapta 1 in treapta 2, la relanti? #-o
Dar politistii locali? #-o#-o
lit.c): c) executarea de reparaţii ale autovehiculelor şi autocamioanelor pe domeniul public al municicpiului Timişoara; (ce este un "municicpiu"?)
Intrebare? Inlocuirea unei roti constituie o reparatie? Dar a unui bec? #-o#-o
Asta decide politistul comunitar (local)#-o
Eventual instanta, prin expertiza tehnica#-o

Art.28:
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă contravenţională şi după caz, cu lipire de colante autoadezive pe parbrizele autovehiculelor, precum şi cu ridicarea sau blocarea autovehiculelor cu plata contravalorii prestaţiei efectuate, următoarele fapte:
a) Oprirea şi staţionarea vehiculelor pe zone şi spaţii verzi, parcuri, spaţii şi locuri de joacă pentru copii;
b) Oprirea şi staţionarea autovehiculelor pe trotuare, piste obligatorii pentru pietoni si / sau biciclisti, scuaruri, insule de dirijare a circulatiei, în alveole si în statiile mijloacelor de transport în comun
Deci: oprirea si stationarea autovehiculelor pe locuri de joaca pentru copii este o contraventie. Circulatia nu. #-o#-o
Intrebare pentru consilieri (si pentru consilierii juridici): Cum se poate opri fara a se circula in prealabil? Raspuns posibil: prin parasutare descendenta #-o

hcl206/2009 Extras:
29. La articolul 28 alineatul (1) după litera (j) se introduc trei noi litere, litera (k), (l) şi (m), care
vor avea următorul conţinut:
k). „Parcarea dezordonată în locurile special amenajate dacă prin aceasta se încalcă
marcajele ce delimitează locurile de parcare;
l). Staţionarea taxiurilor în vederea preluării clienţilor în afara locurilor special amenajate şi
semnalizate.”
m). Oprirea şi staţionarea voluntară a autovehiculelor pe trotuare, piste obligatorii pentru
biciclişti şi/sau pietoni, scuaruri, insule de dirijare a circulaţiei, cu excepţia zonelor marcate şi
semnalizate corespunzător

30. La articolul 28 alineatul (2) se completează astfel:
-„ art. 28 lit. k) este cuprinsă între 600-1200 lei pentru persoanele fizice şi 1500-2000 lei
pentru persoanele juridice;
- art. 28 lit. l) este cuprinsă între 250-500 lei”.
- art.28 lit. m) este cuprinsă între 600-1200 lei pentru persoane fizice şi 1500 – 2000 lei pentru
persoane juridice

Din raportul /2008 al serviciului juridic al Primariei Timisoara:

De asemenea, în domeniul contenciosului administrativ pe rolul instanţelor de judecată în cursul anului 2008 au existat 22 acţiuni având ca obiect anulare hotărâri de consiliu local.
Prin cererea de chemare în judecată care a făcut obiectul Dosarului nr. 3704/30/2008 aflat pe rolul Tribunalului Timiş, reclamantul Prefectul Judeţului Timiş a solicitat anularea H.C.L.M.T. nr. 371/2007 Tribunalul Timiş a admis în parte acţiunea, instanţa dispunând doar anularea dispoziţiilor art.7 alin.1 lit.a şi e precum şi dispoziţiile art.28 alin.1 lit.b, în rest H.C.L.M.T. privind constatarea şi sancţionarea contravenţiilor pe teritoriul Municipiului Timişoara petitul hotărârii fiind apreciată de către instanţă ca legală. Motivele ce au condus la anularea celor două articole au fost obiective în sensul că cele două sancţiuni sunt prevăzute şi în legi, respectiv Legea nr. 50/1991 şi O.U.G. nr. 195/2002, fapt ce contravine art.2 alin.2 din O.G. nr. 2/2001. În rest s-a constatat că reclamantul Prefectul Judeţului Timiş nu a mai adus nici un fel de argumente pertinente ce să poată constitui un motiv de nulitate a restului dispoziţiilor H.C.L.M.T. nr. 371/2007.

Si ce conteaza o hotarare de tribunal? Apa de ploaie =D> Luam dispozitiile anulate in 2008 de tribunal de la art.28 lit.b din hcl 371/2007 si le reintroducem ca lit.m, prin art.29 din hcl 206/2009#-o
"Greseala? #-o Dol?#-o
ContSters184021, utilizator