Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imi pot recupera banii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imi pot recupera banii

Buna ziua. As dorii sa va spun povestea mea: inainte de casatorie am contribuit cu o suma de bani la cumpararea locuintei in care stam ,insa banii cu care am contribuit i-am dat fara martori si fara nici un act.Banii provin din vanzarea unei case la care am acte.Locuinta cumparata este pe numele socrului meu caci el plateste rata la banca la diferenta de bani pe care i-am imprumutat din banca.de asemenea imbunatatirile facute in casa sunt cu banii mei dar chitantele sunt pe numele socrului ca el a cumparat materialele.Intrebarea mea este urmatoarea:in cazul unui divort as putea sa imi recuperez banii in cazul in care nu am hartii sau martori ca am dat banii?multumesc anticipat
Nu stiu ce sa zic e cam greu de dovedit faptul ca locuinta va apartine voua....practic este a socrului dumneavoastra.....dreptul de propietate nu respecta caracterul probatoriu iar asta in istanta cantareste greu....iar la partaj nu prea aveti ce imparti.....insa eu zic sa consulti un avocat pentru ca speta e cam incurcata...un expert ar stii cu siguranta ce ai putea face......bafta
foarte discutabil...poate fi ceruta o despagubire ..in principal pentru partea de bani pe care ziceti ca ati avut-o la incepu...pentru reparatii..sanse mici...