avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imi pot recupera banii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imi pot recupera banii

Buna ziua. As dorii sa va spun povestea mea: inainte de casatorie am contribuit cu o suma de bani la cumpararea locuintei in care stam ,insa banii cu care am contribuit i-am dat fara martori si fara nici un act.Banii provin din vanzarea unei case la care am acte.Locuinta cumparata este pe numele socrului meu caci el plateste rata la banca la diferenta de bani pe care i-am imprumutat din banca.de asemenea imbunatatirile facute in casa sunt cu banii mei dar chitantele sunt pe numele socrului ca el a cumparat materialele.Intrebarea mea este urmatoarea:in cazul unui divort as putea sa imi recuperez banii in cazul in care nu am hartii sau martori ca am dat banii?multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters89491 , utilizator 09:30, 22 Februarie 2011
Nu stiu ce sa zic e cam greu de dovedit faptul ca locuinta va apartine voua....practic este a socrului dumneavoastra.....dreptul de propietate nu respecta caracterul probatoriu iar asta in istanta cantareste greu....iar la partaj nu prea aveti ce imparti.....insa eu zic sa consulti un avocat pentru ca speta e cam incurcata...un expert ar stii cu siguranta ce ai putea face......bafta
foarte discutabil...poate fi ceruta o despagubire ..in principal pentru partea de bani pe care ziceti ca ati avut-o la incepu...pentru reparatii..sanse mici...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am sanse sa obtin ceva la partaj? Sorin_Paul Sorin_Paul Buna ziua, Sunt in divort si doresc o lamurire privind partajul care va urma. Va rog sa imi spuneti daca am sanse sa obtin jumatate din apartamentul pe ... (vezi toată discuția)
Partaj nico_75 nico_75 Buna ziua! Problema mea este urmatoarea: sotul meu m-a parasit pentru o alta femeie cu cae de altfel si locuieste in momentul de fata. Pana acum am locuit ... (vezi toată discuția)
Sunt cu sotul meu de 17 ani de 3 ani suntem cununati si avem 2 copii. locuiesc cu socrii mei ... AMIM AMIM Buna ziua, Sunt cu sotul meu de 17 ani de 3 ani suntem cununati si avem 2 copii. Locuiesc cu socrii mei. in ziua cand am venit in acea casa nu aveau baie, ... (vezi toată discuția)