Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere recurs dizolvare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere recurs dizolvare firma

Buna tuturor,

stie cumva cineva cum ar trebui sa sune o cerere de recurs dizolvare firma? ca ne-a "rezolvat" contabila si ne-am trezit ca firma noastra functionabila este in curs de dizolvare.

va multumesc anticipat!
In principiu ca orice alta cerere de recurs in care trebuie sa motivati de ce solicitati reformarea sentintei instantei de fond. Recursul il depuneti in doua exemplare la prima instanta. Verificati daca mai sunteti in termen. Instanta de fond trimite dosarul Curtii de Apel competente si de la aceasta veti primi citatie cu termenul de judecata. Intre timp va recomand sa mergeti la ORC si sa depuneti bilantul contabil/situatia financiara, sa luati de la ei confirmarea ca ati depus, iar la primul termen, in instanta depuneti aceste acte si solicitati admiterea recursului, modificarea sentintei instantei de fond, in sensul respingerii cererii ORC.

Succes!
dia_tia a scris:

Buna tuturor,

stie cumva cineva cum ar trebui sa sune o cerere de recurs dizolvare firma? ca ne-a "rezolvat" contabila si ne-am trezit ca firma noastra functionabila este in curs de dizolvare.

Intrebarea dvs este putin neclara !!
Inteleg ca instanta de fond nu s-a pronuntat inca (in curs de dizolvare) ca urmare trebuie sa faceti o intampinare la cererea ORC si nu recurs !
Iar ca o paranteza , nu puteti imputa contabilului necunoasterea legii 31/1990 privind societatile comerciale
Adrian Stoica, Practician in insolventa