Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie casa in regie proprie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie casa in regie proprie

are idee cineva daca se poate construi o casa in regie proprie cu meseriasi angajati de mine cu contract de munca individual intre mine si ei fara a intra in litigiu cu noul COD AL MUNCII ..Daca da cum se procedeaza
Constructia casei in regie proprie inseamna ca e construita de tine insuti ori de membrii familiei sau cunostinte apropiate fara contract .Daca angajezi pe cineva cu contract , inseamna ca nu mai e in regie proprie ,ci e facuta de o persoana autorizata care plateste impozit pe venit.
Ca persoana fizica nu poti angaja pe cineva cu contract de munca .Poti incheia un contract de prestari servicii sau antrepriza constructii ,cu o societate sau persoana fizica autorizata .
multumesc de raspuns,dar stiam ca exista o forma de angajare care sa nu depaseasca 500 de ore ,dar nu cunosc cum se face
sau daca vine cineva in control de la inspectia muncii ,cu ce acte sa i intampin