Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cale de atac impotriva unui act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cale de atac impotriva unui act de vanzare cumparare

Soacra a cumparat un apartament cu banii din vanzarea unui alt apartament, trecand pe actul de vanzare cumparare, un nepot al socrului , fara a mentiona o clauza de intretinere. Acum, dupa aproape 2 ani, nu mai sunt in relatii bune si, soacra, vrea sa-l scoata de pe act. Ce sanse are?
Va multumesc!
Nici una, intrucat este o vanzare pur si simplu ,incheiata in fata unui notar, iar din act rezulta ca s-a platit pretul . Daca ar fi mentionat vreo clauza se putea lega de ceva.
daca in contractul de vanzare-cumparare este mentionat ca si cumparator nepotul, socrii nu au niciun drept asupra imobilului;inteleg ca acestia nu apar in contract, asa este ?
Pe contract este si soacra si nepotul. Banii sun integral ai ei, fara a face mentiunea in contract de unde ii are. A fost un acord verbal sa o ingrijeasca.
stimate domn,fii mai inteligibil in exprimare,daca doresti sa primesti un raspuns pertinent.
ca atare,daca si soacra si nepotul sunt trecuti ca si titulari in acel contract de v/c ceea ce presupune ca si intabularea figureaza pe ambii,soacra sa fie iubita!! acel act consfinteste un drept de proprietate in favoarea ambilor.
asadar,soacra dvs are o singura posibilitate;sa declare ca nu era in deplinatatea facultatilor mintale si a trecut pe chiar nepotul dansei aiurea in acte.
chiar asa de naivi credeti ca sunt oamenii legii?este evident ca nepotul nu mai este tolerat ca este un"alt" nepot interesat.
parca intuiesc cine este acum protejatul soacrei
av zagrdean
Va multumesc!