avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1106 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot angaja la munca cetateni moldoveni?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot angaja la munca cetateni moldoveni?

ma intereseaza care sunt pasii pentru a angaja 3 cetateni moldoveni la firma la care lucrez. ce acte sunt necesare si ce pasi trebuiesc urmati si care sunt obligatiile mele ca angajator fata de salariat de alta cetatenie. multumesc.
Cel mai recent răspuns: des , utilizator 20:39, 23 Februarie 2011
Obligatii: salariu, cazare, masa.
Citeva date despre ce trebuie facut si documentele necesare gasiti aici:
[ link extern ]
des a scris:

ma intereseaza care sunt pasii pentru a angaja 3 cetateni moldoveni la firma la care lucrez. ce acte sunt necesare si ce pasi trebuiesc urmati si care sunt obligatiile mele ca angajator fata de salariat de alta cetatenie. multumesc.


1. Principalele drepturi şi obligaţii ale angajatorului le gasiti reglementate in art.40 C.mun.

2. Pentru angajarea cetatenilor moldoveni aveti nevoie de autorizatia de munca.
Potrivit actualelor reglementari in domeniul angajarii strainilor din statele non-UE, incadrarea acestora in munca este conditionata de obtinerea unei autorizatii de munca.
Mai multe detalii gasiti aici
[ link extern ]

respectivii sunt veri ai unui cetatean roman, se incadreaza ei la

g) strainii membri de familie ai cetatenilor romani; ?

daca da ce trebuie sa fac in continuare? multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca un cetatean non ue se casatoreste cu un cetatean roman poate sa se angajeze in romania? rainbowdash rainbowdash Prietenul meu este din Olanda si a venit in tara sa lucreze si sa locuiasca cu mine. Desii locuieste de 17 ani in Olanda nu si-a facut cetatenie. Are permis de ... (vezi toată discuția)
Vreau sa angajez un cetatean moldovean alsantcalsan alsantcalsan Vreau sa angajez un cetatean moldovean pe o perioada de 2 luni, care ar fi procedura de angajare? Stiu ca cetatenii moldoveni au drept de sedere in Romania ... (vezi toată discuția)
Buna ziua sunt la inceputuri deci nu da ti cu pietre. 1 am deschis ... encornel encornel buna ziua sunt la inceputuri deci nu da ti cu pietre. 1 Am deschis o firma de constructii si vreau sa angajez cetateni straini non eu. Ce pasi trebuiesc ... (vezi toată discuția)