Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot angaja la munca cetateni moldoveni?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot angaja la munca cetateni moldoveni?

ma intereseaza care sunt pasii pentru a angaja 3 cetateni moldoveni la firma la care lucrez. ce acte sunt necesare si ce pasi trebuiesc urmati si care sunt obligatiile mele ca angajator fata de salariat de alta cetatenie. multumesc.
Obligatii: salariu, cazare, masa.
Citeva date despre ce trebuie facut si documentele necesare gasiti aici:
[ link extern ]
des a scris:

ma intereseaza care sunt pasii pentru a angaja 3 cetateni moldoveni la firma la care lucrez. ce acte sunt necesare si ce pasi trebuiesc urmati si care sunt obligatiile mele ca angajator fata de salariat de alta cetatenie. multumesc.

1. Principalele drepturi şi obligaţii ale angajatorului le gasiti reglementate in art.40 C.mun.

2. Pentru angajarea cetatenilor moldoveni aveti nevoie de autorizatia de munca.
Potrivit actualelor reglementari in domeniul angajarii strainilor din statele non-UE, incadrarea acestora in munca este conditionata de obtinerea unei autorizatii de munca.
Mai multe detalii gasiti aici
[ link extern ]

respectivii sunt veri ai unui cetatean roman, se incadreaza ei la

g) strainii membri de familie ai cetatenilor romani; ?

daca da ce trebuie sa fac in continuare? multumesc!