Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert judiciar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert judiciar

stiti cumva dupa terminarea cursurilor organizate de anevar, de evaluator imobiliar, ce trebuie facut ca sa pot face expertize judiciare?
stiam ceva de un examen la ministerul justitiei. se mai organizeaza? si ce studii tb sa am ca sa fiu acceptat, sa pot intra pe listele cu experti ai judecatoriilor?
Daca abia ati terminat un curs de evaluator organizat de ANEVAR, va sugerez sa studiati Statutul ANEVAR [ link extern ]
Va inscrieti in ANEVAR, devenind membru aspirant si dupa... membru titular, deci veti putea deveni expert evaluator imobiliar (dar veti deveni expert extrajudiciar).
Nu cunosc conditiile Ministerului Justitiei pentru ca ulterior sa va puteti inscrie la un examen si ca expert evaluator judiciar, puteti intreba la Ministerul Justitiei.
Stiu doar ca expertii tehnici (membri ai Corpul expertilor tehnici - CETR) si expertii contabili (membri ai CECCAR) s-au putut inscrie pe tabloul expertilor judiciari; puteti studia si legislatia in domeniul expertizei ... vedeti un articol despre expertiza, la modificarea prin L.208/2010 a OUG 2/2000.
[ link extern ]
Va doresc succes.
Urmariti la biroul pentru expertize judiciare ce functioneaza in cadrul Tribunalul din judetul Dvs cand sunt organizate examene pentru atribuirea calitatii de expert tehnic judiciar. Aceste examene se oganizeaza foarte rar (de ordinul anilor).