Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua !
Am si eu o intrebare :Am o datorie catre [FURNIZOR] si ieri mi-a venit de la [EDITAT] o chestie cam asa:
In baza art 371 alin 2 cod proc.civ .va instintam ca figurati catre societatea [EDITAT] cu o datorie de 1677 ron cesionata de catre [FURNIZOR] catre sc [EDITAT], consecinta a nerespectari contractului cu nr********** incheiat cu [FURNIZOR] pentru care s-a inceput procedura de executare silita .
Pana la data de 3-03-2011 aveti obligatia sa comunicati data si ora cand sunteti la domiciliu in vederea inceperi proceduri preliminare a executari silite ,in speta evaluarea bunurilor mobile si imobile facuta de executor judecatoresc si expert cadastral.
In temeiul art 373,385si 413 din cod de procedura civila demararea executari silite

si inca o hartie cam asa:

CERERE DE EXECUTARE SILITA catre biroul executorului jud

ContSters20980, utilizator
cred ca au uitat de art 372 cpc
"Executarea silita se va efectua numai in temeiul unei hotarari judecatoresti ori al unui alt inscris care, potrivit legii, constituie titlu executoriu."
problema insa ramane, daca datorati aceasta suma si nu e prescrisa, va pot actiona in judecata si se poate ajunge la o executare silita.. vanzari de bunuri, poprire pe salariu
ceea ce vi s-a remis este doar o fresca a viitorului;exact cum a prezentat d-na gi_jane2, trebuie sa verificati daca nu cumva dreptul lor de actiune nu s-a prescris.acest lucru presupune trecerea a minimum 3 ani de la ultima factura neachitata(sau in raport cu fiecare creanta).va aflati sincer in rizico-perocolul sa fiti executat silit.procedura mai poate sa dureze cca 3-4 luni.
eventual incercati o negociere cu firma respectiva;din practica cunosc faptul ca pot ceda pana la 50%-60% din valoarea invocata in acel act remis