Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deductibilitate alte rezerve
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deductibilitate alte rezerve

Buna ziua! As vrea sa majorez capitalul social din alte rezerve(1068) constituite din profitul anului 2008. Intrebarea mea ar fi: se plateste impozit pe aceasta suma inainte de majorarea capitalului social sau nu? Oriunde am cautat nu am gasit un raspuns in care sa am si temeiul legal pt aceasta problema. Am citit doar ca se poate face asta numai din alte rezerve dar fara sa se specifice acolo si dak se impoziteaza inainte de capitalizare. Astept un raspuns. Multumesc mult.
PUNCTELE 83 SI 84 DIN HG 44/2004 SUNT ABROGATE.