Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare suma achitata din eroare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare suma achitata din eroare

Un SRL are de recuperat de la o SA o suma achitata din eroare ( o datorie achitata de doua ori). Am incercat recuperarea pe cale amiabila insa de 2 ani tot promisiuni. Avem un extras de cont emis de subscrisa, semnat de departamentul economic al debitoarei, prin care confirma suma de restituit, insa ne spun ca momentan nu au bani. Intrebarea este daca putem formula actiune la instanta pe O.G 5/2001 procedura somatiei de plata sau trebuie pe dreptul comun.
va recomand dreptul comun, pentru ca oricand veti putea da de un judecator care sa considere creanta "incerta" si numai prin inscrisuri e mai greu de dovedit..eu am patit-o!
Insa, mai am o nelamurire in sensul ca nu stiu daca ar fi competenta sa solutioneze cauza instanta de la sediul creditorului art.10 pct.4 Cod de procedura civila - in cererile privitoare la obligatii comerciale, instanta locului unde obligatia a luat nastere sau aceea a locului platii - . Vreau sa evit litigiul la sediul debitorului Bucuresti, intrucat se dau termene foarte mari 6-12 luni. Fiind vorba de recuperarea unei sume rezultata dintr-o plata nedatorata, pot merge pe art. 10 alin.4?
Dar nici nu stiu care este locul platii. Locul unde s-a efectuat plata sau unde au intrat banii?
Rog sa imi raspunda cineva. Nu stiu ce sa fac.