Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa dobandita prin vanzare cumpare cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa dobandita prin vanzare cumpare cu uzufruct

buna ziua am cumparat casa de la mama mea prin vanzare cumpare cu uzufruct in timpul casatoriei. Am divortat de 2 ani si fostul sot este plecat din locuinta. intrebarea mea este CE TREBUIE SA FAC CA SA SCHIMB ACTE LA CASA PE NUMELE MEU DE FATA? SOTUL MEU ARE VREUN DREPT DUPA MOARTE MAMEI MELE? VA MULTUMESC
Da,sotul are drept dupa moartea mamei dvs.in caz in care intervine decesul,deoarece este bun comun,fiind obtinut in timpul casatoriei,prin vanzare cumparare.Daca ar fi fost donatie,ar fi reprezentat bunul dvs.propriu,si nu era supus partajului.
Daca acest contract s-a incheiat prin plata efectiva a pretului si s-a transferat numai nuda proprietate, folosinta (uzufructul viager) raminind vinzatoarei-adica mama dvs.- nu se poate cere rezolutiunea lui decit daca nu se respecta folosinta imobilului, pentru orice alt motiv de nulitate relativa operind prescriptia extinctiva, intrucit dreptul la actiune pentru eventuale vicii de consimtamint curge de la data instrainarii. Daca se invoca un motiv de nulitate absoluta ( de ex. neplata pretului) lucruile stau altfel si se poate solicita rezolutiunea contractului. Rezilerea s-a putea cere daca pretul a reprezentat o obligatie de intretinere pentru cumparatori indiferent de uzufructul viager.

Mama sa deschida actiune civila la judecatoria competenta-rezolutiunea //rezilierea contracului de vanzare cumparare.Luati legatura cu un avocat.

andymaurul, utilizator
da, are drept asupr casei. tb sa deschideti proces partaj. fiind vb de mama dvs eu cred ca e vb de o donatie, mergeti pe simulatia contractului in cazul in care nu i-ati latit pretul stipulat in acte. daca e vb si de intretinere pe timpul vietii mama poate cere desfacerea actului pt neindeplinirea obligatiei. e evident ca nu a facut asta fiind plecat. lipsesc elemente concrete din speta dvs. oricum nu lasati lucrurile asa. tb sa actionati