Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract vanzare - cumpãrare cu uzufruct ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract vanzare - cumpãrare cu uzufruct viager

Contract de vânzare cumpărare autentificat la notariat cu uzufruct viager în favoarea vânzătorilor - încheiat în anul 2000.
Vânzătorii sunt soţ şi soţie; din anul 2006 soţul suferă de Parkinson şi demenţă.
Soţia doreşte să rezilieze contractul de vânzare cumpărare .
Care ar fi motivele pentru susţinerea cererii în instanţă?
Solutii din practica judiciara?
Daca acest contract s-a incheiat prin plata efectiva a pretului si s-a transferat numai nuda proprietate, folosinta (uzufructul viager) raminind vinzatorilor nu se poate cere rezolutiunea lui decit daca nu se respecta folosinta imobilului, pentru orice alt motiv de nulitate relativa operind prescriptia extinctiva, intrucit dreptul la actiune pentru eventuale vicii de consimtamint curge de la data instrainarii. Daca se invoca un motiv de nulitate absoluta ( de ex. neplata pretului) lucruile stau altfel si se poate solicita rezolutiunea contractului. rezilerea s-a putea cere daca pretul a reprezentat o obligatie de intretinere pentru cumparatori indiferent de uzufructul viager.