Forum Discuţii juridice Executare silită Folosirea unui drept in chip abuziv si cu rea-credinta ...
Discuție deschisă în Executare silită

Folosirea unui drept in chip abuziv si cu rea-credinta !!!!

Debitorul unei creante, stabilita judecatoreste, nu vrea sa depuna creanta la BEJ pe care creditorul la imputernicit sa porneasca executarea silita impotriva sa. Acesta depune creanta la alt BEJ la dispozitia si pe numele executorului din acelasi BEJ. Creditorul ataca in instanta operatiunea facuta de debitorul sau, si, instanta se pronunta cu "anularea oferte reale de plata si a consemnatiunii facuta de debitor", si hotararea ramane irevocabila. Debitorul sustine in continuare ca el s-a lichidat si s-a liberat de obligatia pecuniara fata de creditorul sau, La BEJ-ul respectiv sau efectuat niste acte si toate cheltuielile au fost platite de debitor din creanta depusa, Deci s-au perdut niste sume mai de bani din vina debitorului. Intreb o actiune impotriva debitorului ca a folosit in chip abuziv folosind procedura disp.art 586 si urm. Cod proc.civ. are vreo sansa??? :sorry::sorry::sorry:#-o#-o
puteti dovedi ca suntem in prezenta unui caz abuziv si nu doar in prezenta unei necunoasteri a legii civile? poate ca debitorul a fost de buna credinta si asa a crezut el ca executa hotarirea judecatoreasca.

totul se rezuma la probatoriu - daca puteti dovedi reaua credinta, veti avea cistig de cauza.