Forum Discuţii juridice Executare silită oferta reala de plata
Discuție deschisă în Executare silită

oferta reala de plata

un debitor pus in executare pentru, sa spunem, 10.000 lei depune la executorul investit cu executarea o oferta reala de plata pentru suma de 5000 lei, considerand ca aceasta este suma datorata.
care ar fi pozitia pe care trebuie sa o adopte creditorul, sa accepte plata partiala, solicitand totodata executorului continuarea executarii pt restului sumei sau refuze plata?

exista si o contestatie la executare pe rolul instantei pe care a formulat-o debitorul si care este in curs de solutionare.
Procedura "ofertei reale de plata si consemnatiune CEC", nu se face in procedura executionala silita directa sau prin poprire, Ceea ce spuneti D-voastra nu este oferta reala de plata si, de ce? Pentru ca aceasta procedura speciala a executarii prestatiei este reglamentata de dispozitiile art.586-590 Cod proc.civ si se reglementeaza dupa regulile stabilite de disp.art.1114-1121 Cod civil.
Oferta reala de plata presupune, executarea de buna voie a prestatiunii prevazuta in Titlul Executoriu, pentru intreaga suma plus dobanzile prevazute,,,,:);)