Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scrisoare recomandata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scrisoare recomandata

exista o lege care sa te pedepseasca daca nu ridici o scrisoare recomandata ???
Nu.
georderik a scris:

exista o lege care sa te pedepseasca daca nu ridici o scrisoare recomandata ???

Intr-adevar, nu exista o lege care sa sanctioneze asa ceva...dar...urmariti ceva anume? De exemplu, faptul ca dvs nu ati ridicat o recomandata care, sa spunem, continea un act pe care il puteati contesta intr-un anumite termen de la comunicare, nu inseamna neaparat ca termenul prevazut pentru contestare nu va incepe sa curga asa..sine die...

Mai bine spuneti-ne situatia dvs concret si ce va preocupa! Toate cele bune!
Nu!
Sa fie o notificare din partea Asociatiei de Proprietari prin care vi se aduce la cunostinta ca nu ati platit cotele la intretinere pe o anume perioada ?:D
Daca e asa, faptul ca nu ati ridicat scrisoarea recomandata nu o impiedica sa va actioneze in judecata pentru recuperarea sumelor restante.
Reveniti cu detalii:).
o recomandata care care sa imi ceara datele persoanei care a condus masina in afara localitatii.
eu daca nu primesc recomandata nu pot sti daca am incalcat legea sau nu???
In caz de refuz sau de necomunicare a datelor solicitate se va aplica sanctiunea prevazuta de art 102 alin 1 pct 14 din O.U.G nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, adica 9-20 puncte amenda.