Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parti comune imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parti comune imobil

LA REPARAREA FATADEI UNUI IMOBIL CU MAI MULTE ETAJE , CU SPATII COMERCIALE LA PARTER CU VITRINE PE TOATA SUPRFATA PARTERULUI ( CU INTRARI SEPARATE) .CINE PARTICIPA LA REPARAREA FATADEI ATAT LA PARTER CAT SI LA NIVELE SUPERIOARE ???? CARE ESTE BAZA LEGALA ?
multumesc pentru raspuns
Cheltuielile cu intretinerea si reparatia peretilor exteriori (fatada blocului) se repartizeaza pe cota indiviza (suprafata utila) tuturor apartamentelor si spatiilor cu alta destinatie din blocul/scara respectiva.
Baza legala este Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari si HG 1588/2007 cu normele de aplicare a legii.