Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezabatere succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezabatere succesiune in instanta

Sunt in pragul unui process pentru dezbaterea mostenirii lasate de tatal meu si as avea nevoie de cateva sfaturi sau informatii. Urmeaza sa contactez un avocat, dar cum nu am recomandari in acest sens, cateva sfaturi obiective m-ar ajuta foarte mult.
Povestea:
Cu multi ani in urma eu si tatal meu am achizitionat un imobil. Pe contractual de vanzare cumparare aparem ca proprietari in cote egale (jumatate eu / jumatate el). Mentionez ca la data incheierii contractului eram aveam 17 ani, deci eram minora.
La data cumpararii acestui imobil tatal meu era casatorit cu a doua sotie de putin timp.
Anul trecut a doua sotie a tatalui meu a intentat divort si decizia definitive de divort s-a dat undeva in august. Mentionez ca nu s-a facut partaj, in decizia de divort sunt mentionate bunurile commune (mai putin acest imobil – nu stiu de ce). De pe urma casatoriei au 2 copii minori la aceasta data, fratii mei vitregi.
In octombrie acelasi an tatal meu a decedat.
Cum nu ma inteleg cu ultima sotie a tatalui meu (se pare ca vrea totul, si ce nu am ) vom merge in instanta.
Va rog mult sa-mi spuneti ce sanse as avea sa-mi pastrez jumatatea mea de imobil. Mentionez ca la masa succesorala intra mai multe bunuri imobile si mobile.
O ultima mentiune: la cateva luni dupa deces am facut la notar acceptarea expresa a succesiunii.
Cu stima,
Sonia
Se complica problema... Trebuie vazut cate rude aveti, daca tatal/mama mai are frati... succesiunea dupa bunica s-a efectuat? Bunica era dupa tata sau dupa mama?
Va trebui sa demonstrati provenienta acelor bani, nu-i chiar asa usor sa ramaneti cu apartamentul...
NU stiu de ce e indubitabil ca ramane cu el, Dane.
Depinde si de acel act, daca mama v-a ajutat sau nu cu el, care e toata povestea de pe langa aceste acte...
Tatal era divortat sau deja recasatorit la data vanzarii, caci nu mai inteleg...
Daca era deja recasatorit, mama dv. vitrega are un drept de 1/2 din jumatatea de apartament a tatalui, adica un sfert, ca bun comun dobandit in timpul casatoriei.
Daca nu faceti partaj si aratati ca a fost donatie catre tatal dv.
Din celalalt sfert, daca demonstrati ca acea 1/2 era donatie de la bunica, din celalalt sfert se imparte intre mostenitori: 1/4 din 1*4 mama vitrega, restul se imparte la cei trei copii.

Nu stiu cat de clara am fost, cert e ca nu e simplu si drumul va fi lungut...
buna seara,

bunica era mama tatalui - cum am scris mai sus si, da, succesiune dupa bunica s-a facut.
tocmai asta e problema, cum pot demonstra ca a fost o donatie, nu a ramas nimic scris.
tatal meu era recasatorit de putin timp la momentul cumpararii apartamentului, a divortat inainte sa moara cu trei lui (vorbim aici de a doua sotie).
stiu imparteala asta, eu jumate, ea jumate din 1/2 a tatalui si restul se imparte la copii. eu sunt de acord cu acest aranjament, dar fosta sotie a tatalui meu nu este.
Se schimba putintel problema... asta spuneam, ca pe net nu avem toate datele...
Era definitiva si irevocabila actiunea de divort?
E bine sa consultati un avocat care sa vada actele si sa va puna intrebari concrete.
Aici pe forum nu credem ca putem lamuri situatia dvs.