Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare ITM incetare CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare ITM incetare CCM

Bună ziua! Am omis să notific ITM despre încetarea CCM la nivel de unitate, obligaţie prevazută de art. 33 alin (4) din Legea 130/1996. Din câte am vazut pe site-ul ITM, la depunerea noului contract colectiv, se solicită această notificare:( Oare mă vor amenda? Este posibil să prezint notificarea referitor la încetarea vechiului CCM odată cu depunerea documentaţiei cu noul contract negociat? Ce şanse am să scap cu bine din treaba asta?:">
Din cate stiu , Legea nr.130/1996 nu cuprinde ncio sanctiune cu privire la faptul ca incetarea contractului colectiv de muncă nu a fost notificată, în termen de 5 zile, organului la care acesta a fost depus pentru înregistrare.
Buna ziua.
Aceasta obligatie de informare a ITM mai subzita dupa abrogarea Legii 130/1996?
Incetarea CCM nu se anunta la ITM , nici dupa intrarea in vigoare a Legii nr.62/2011.