Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament particular
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament particular

Buna seara. Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea speta: In anul 2010, in termen fiind, x legatar particular, depune notificare la Primarie, pentru restituirea imobilului testat, imobil ce a apartinut autorului sau. Ulterior, in anul 2005, un alt legatar y, legatar universal al aceluiasi testator, peste termen, depune si el notificare. Primaria retrocedeaza imobilul lui x, considerandu-l persoana indreptatita, iar pe y persoana decazuta din acest drept. Precizez: x, este beneficiarul unui testament particular, intocmit cand imobilul era in patrimoniul testatorului, deci inainte de nationalizare, iar y este beneficiarul unui testament universal, intocmit cand imobilul era inca in proprietatea statului fiind nationalizat de 20 de ani. Testatorul a decedat in anul 1982. Testamentul particular, nu a fost revocat expres niciodata si nici din continutul celui universal nu reiese ca s-ar dorii acest lucru. Este corecta decizia de restituire emisa de catre Primarie ?
Cu stima
Rectific, notificarea a fost depusa de legatarul particular in 2001. Cu stima
opinia mea este ca e legala dispozitia.