Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare

Buna ziua. In cazul unui testament intocmit in baza Legii XXXV din anul 1874 (cod civil austriac), revocarea acestui testament trebuia facuta de testator conform normelor impuse de aceasta lege? Mentionez ca testatorul a decedat in anul 1967. Conform legii mai sus mentionata, revocarea unui testament autentificat la un notar public, nu se putea face tacit ci doar expres. Va multumesc Cu stima
Nu exista reglementare unitara la nivelul UE pentru mosteniri, astfel ca trebuie verificate dispozitiile de drept international privat austriac. Desi nu cred ca va foloseste, am sa citez ce prevede legea romana intrucat probabilitatea existentei unor dispozitii asemanatoare si in Austria este foarte mare:

Întocmirea, modificarea sau revocarea testamentului sînt socotite valabile dacă actul respectă condiţiile de formă aplicabile, fie la data cînd a fost întocmit, modificat sau revocat, fie la data decesului testatorului, conform oricăreia dintre legile următoare:

a) legea naţională a testatorului;

b) legea domiciliului acestuia;

c) legea locului unde actul a fost întocmit, modificat sau revocat;

d) legea situaţiei imobilului ce formează obiectul testamentului;

e) legea instanţei sau a organului care îndeplineşte procedura de transmitere a bunurilor moştenite.
Va multumesc pentru raspuns. Imi cer scuze ca nu am mentionat anterior: este vorba despre un testament intocmit in baza legii XXXV/1874, in Transilvania, respectiv Cluj. In aceea perioada erau in vigoare prevederile codului civil austriac. Testamentul, cuprinde un legat particular, asupra unui bun imobil care ulterior a fost nationalizat. Testamentul a fost intocmit in anul 1940, iar nationalizarea s-a facut in 1949. Testatorul a mai incheiat un testament in anul 1964, cu titlu universal altor persoane decat cele din 1940, mentionand ca lasa bunurile mobile SAU imobile CE S-AR GASI in patrimoniul sau la data decesului, fara a revoca expres testamentul din 1940. Oricum, testamentul din 1940 a devenit caduc prin nationalizare, iar testatorul stia ca nu poate testa un bun imobil care a fost scos din patrimoniul sau. Spun aceasta, deoarece cu 3 luni inainte de a intocmi testamentul din 1964, testatorul a intocmit un contract de donatie a unui alt imobil in care mentiona expres ca imobilul nu a fost scos din circuitul civil si nu face obiectul legii de nationalizare. In actul de intabulare, prin care Statul Roman si-a trecut in CF dreptul de proprietate, scrie ca acesta, s-a inscris in CF avand: titlu drept nationalizare aupra imobilului. Mostenitorii legatului din 1940, au notificat imobilul, solicitand restituirea lui in natura, imobilul fiind restituit lor in 2004, ei fiind astfel repusi in termenul de acceptare a succesiunii, pentru bunul care formeaza obiectul notificarii. Mostenitorii legatarului din testamentul din 1965, nu au depus notificare, dar acum solicita de la legatarii testamentari din 1940 imobilul, pe motiv ca acesta le apartine, sustinand ca testamentul din 1940 a fost revocat tacit de cel din 1965. Legatarii din 1965, au un certificat de mostenitor din 1970, dar in acesta sunt cuprinse doar bunurile mobile, iar la rubrica " calitatea succesorala" aceea de LEGATARI TESTAMENTARI. Nu se specifica clar ce fel de legatari sunt, calitatea succesorala fiind un pleonasm veritabil. In legea sub care s-a facut testamentul din 1940, se specifica clar ca testamentul anterior nu poate fi revocat decat expres, revocarea tacita nefiind recunoscuta. Cu stima
Buna ziua. Astept cu interes opinia dumneavoastra. Cu stima