Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna ziua
In cazul unui testament autentic nul pentru vicii de forma, in care testatorul doreste ca la moartea sa , 85% din averea imobila sa fie folosita pentru construirea unui lacas de cult, prin conversia actului juridic ( scuzati-ma daca nu este corect termenul), acest testament se poate considera o conventie, asemenea contractului gratuit sau de binefacere ? Va multumesc anticipat
care sunt viciile de forma la care faceti referire?ca e posibil sa fie lovit de nulitate absoluta ca act de orice fel
Acest testament a fost incheiat inainte de nationalizarea imobilelor din proprietatea testatorului, care ulterior (in 1977) a intocmit un alt testament de data asta cu titlu universal, insa fara ca acele bunuri imobile sa existe in patrimoniul sau. In ultimul testament se specifica ca ii lasa legatarului bunurile mobile SAU imobile, ce s-ar gasi in patrimoniul sau la DATA DECESULUI. In cuprinsul CM al legatarului cu titlu universal, se gasesc ca fiind acceptate doar bunurile mobile, dealtfel acesta nu a emis niciodata vreo pretentie asupra bunurilor imobile ale testatorului, pana la decesul sau in 2004, dar succesorii lui, acum, cer si aceste bunuri. In testament exista o facultate de optiune (alegere), asupra unei singure categorii de bunuri, dar nu asupra ambelor categorii, acordata de catre testator legatarului, prin expresia mobile SAU imobile. Acesta din urma, asa cum reiese de altfel din cuprinsul CM-ului, a acceptat strict doar bunurile mobile. Legatul anterior nu a fost niciodata revocat expres si nici nu se desprinde din textul ultimului testament, ca testatorul ar dori acest lucru. in primul testament, chiar da indicatii asupra modului in care sa se construiasca lacasul de cult ortodox, urmand ca toata familia sa, sa fie reinhumata in curtea acestuia, sa fie pomeniti ca ctitori si ca acest lacas va fi construit in memoria sotului si a copiilor sai predecedati, lucru pe care il doreste transpus intr-o placa memoriala. Dar au venit comunistii si dorinta ei s-a spulberat. Exista chiar martori care sustin, ca pana in ultima ei clipa, a regretat ca nu poate transpune in realitate aceasta dorinta. Cu stima
de obicei, ultimul testament in revoca tacit pe celelalte.. nu trebuie stipulat in mod expres acesta.. si daca se refera la aceleasi bunuri, cu atat mai mult.. dar trebuie sa consultati un avocat aratandu-i actele pentru o opinie pertinenta.. eu zic ca in principiu ar fi ceva de facut prin instanta daca la notariat nu reusiti sa obtineti ceea ce va doriti.. dar asta am citit, vb doamnei romascanu, in flacara violeta:D