Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prescrierea datoriilor catre asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prescrierea datoriilor catre asociatie

Sunt membru intr-un comitet nou ales si apare un proprietar cu cererea de ai anula datoria de 105 ron cota lui de reparatie a terasei , datorie ce figureaza in liste si evidente din 2003. Asociatia nu poate sa-l actioneze in instanta dupa o perioada mai mare de 3 ani. Dar cum recuperam banii pe care asociatia trebuie sa-i restituie unui vecin care a platit atunci o suma mai mare? Majoritatea vecinilor au achitat si au fost restituiti o parte din banii celui care a platit mai mult in 2003.
Mai avem si alte situatii asemanatoare, mai vechi de 3 ani. Datoriile sunt in evidenta. Se pot cumva unele anula la cererea debitorului sau prin instanta?
Va multumesc!
In ce sens "anula"?
Este vina vechii conduceri a Asociatie de Proprietari ca nu a depus diligente pentru recuperarea acestor sume restante.
adriantot a scris:

.... Dar cum recuperam banii pe care asociatia trebuie sa-i restituie unui vecin care a platit atunci o suma mai mare?
....

Acesti bani nu se recupereaza. Daca o persoana a achitat o suma mai mare decat avea de plata, atunci diferenta se restituie acelei persoane.
In contabilitate, daca acelei persoane i se intocmeste fisa analitica cu privire la cheltuielile de intretinere va aparea cu un sold creditor, nu debitor. Deci, acest sold trebuie restituit persoanei sau se va scadea din sumele de plata viitoare.
giulieta a scris:

In ce sens "anula"?
Este vina vechii conduceri a Asociatie de Proprietari ca nu a depus diligente pentru recuperarea acestor sume restante.

In sensul de a se prescrie suma datorata. Avand in vedere ca datoria este mai veche de 3 ani, sustine ca ar trebui sa se prescrie suma datorata.
Desigur, este vina administratorului si presedintelui de atunci , dar acestia nu mai sunt: unul e plecat in strainatate de un an , altul a decedat.
elis a scris:

adriantot a scris:

.... Dar cum recuperam banii pe care asociatia trebuie sa-i restituie unui vecin care a platit atunci o suma mai mare?
....

Acesti bani nu se recupereaza. Daca o persoana a achitat o suma mai mare decat avea de plata, atunci diferenta se restituie acelei persoane.
In contabilitate, daca acelei persoane i se intocmeste fisa analitica cu privire la cheltuielile de intretinere va aparea cu un sold creditor, nu debitor. Deci, acest sold trebuie restituit persoanei sau se va scadea din sumele de plata viitoare.

Precizez: proprietarul X de la ultimul etaj care era disperat ca-i ploua in casa a platit in 2003 jumatate din valoarea lucrarii, cealalta jumatate platind-o o patre din proprietari imediat conform cotei-parti a fiecaruia.
S-a intocmit o fisa analitica pentru X cu suma respectiva pe credit cum bine ati spus. Pe masura ce s-au incasat banii de la ceilalti proprietari, s-au dat lui X sumele respective si s-a consemnat in debit pe fisa , treptat micsorandu-se soldul creditor. Astazi soldul creditor este de 150 ron pe fisa lui X. Aceasta suma figureaza ca datorie in lista de plata permanent la din 2003 la un proprietar Z rau platnic.
Intrebarea mea este: daca persoana Z solicita prescrierea sumei de 150 ron si daca prin prescriere se anuleaza aceastra datorie, atunci persoanei X de unde o sa-i mai dam cei 150 ron?
Ma scuzati daca nu am fost explicit . Va multumesc!
Daca proprietarul X a incheiat un acord cu asociatia (nu stiu cum , prin hotararea adunarii generale sau scris) ca este de acord sa achite diferenta la acea lucrare atunci asociatia este obligata (din punctul meu de vedere) sa-i achite suma platita de proprietarul X in plus, iar restanta proprietarului Z trebuie incasata de catre asociatie de la acesta.
Nu cred ca este corect si nici legal ca acea suma neachitata sa se prescrie deoarece aceea suma a fost achitata pentru o reparatie reala . Consider ca proprietarul Z trebuie somat de catre asociatie si ulterior dat in judecata pentru neplata reparatiei efectuate( cota parte ce ii revine).Dupa aceea proprietarul X sa il actioneze in instanta pe proprietarul Z pentru ca nu este de acord sa-i achite datoria conf. adunarii generale.
Mentionez ca nu sunt jurist sau avocat , nu am decat o parere.