Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deductibilitate chirie spatiu aflat in alta localitate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deductibilitate chirie spatiu aflat in alta localitate decat sediul firmei

firma X a inchiriat un spatiu comercial de la firma Y.
spatiul comercial nu se afla in localitatea unde isi are sediul firma X.

1. pentru a fi deductibila cheltuiala cu chiria, firma X trebuie sa declare punct de lucru la Registrul Comertului? (spatiul va fi utilizat pentru depozitare marfuri, si nu va avea salariati care sa lucreze acolo)
2. firma X trebuie sa declare la finante punct de lucru pentru spatiul inchiriat? prin ce formular de declaratie? (declaratia 060 privind sediile secundare am vazut ca se declara doar daca sunt obligatii de plata pe acel punct de lucru, ori firma X nu va avea astfel de obligatii.)

va multumesc!
Trebuie inregistrat la Registrul Comertului punctul de lucru.
Daca aveti sub 5 angajati nu trebuie inregistrat la finante.
multumesc frumos!