Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Precizari - Titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Precizari - Titlul de proprietate

Intr-un titlu de proprietate daca avem la punctul A) dreptul de proprietate asupra locuintei in suprafata construita de xx mp, iar la punctul B) dreptul de folosinta asupra terenului in suprafata de yy mp, inseamna ca cei yy mp sunt metrii patrati de sub locuinta (casa), sau sunt cei din curtea casei ??? Va rog sa-mi raspundeti ....:(
Interesati-va foarte clar la primarie ce a cerut. E un element esential deoarece legile succesive au prevazut anumite termene, si ultima (legea 10/2001) avea termen 3 ani. daca a depus peste termen, nu prea poate capata inapoi.
Acum 1 an am cumparat un teren impreuna cu un prieten- de fapt acesta mi-a dat partea lui de bani sa platesc terenul, el neputand sa vina la notariat cand s-a incheiat contratul pt ca a fost plecat din tara. In prezent figurez doar eu ca proprietar in actul de vanzare-cumparare. Exista vreo posibilitate prin care sa fie trecut si el in contractul de vanzare-cumparare ca coproprietar?:-/#-o