avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt si cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt si cazier

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am fost de curand intr-un Mall impreuna cu o prietena. Am fost impreuna prin magazine si am probat diverse produse vestimentare. Insa la un moment dat ne-au placut in special doua produse( un tricou si un maiou), tricoul costand 80 de lei, iar maioul 100 de lei. Am ajuns la casa si am constatat ca nu aveam suficienti bani pentru a plati. Decizand sa le luam fara a le achita, am fost surprinse de un repezentant al magazinului care a urmarit camerele de luat vedere pentru ca podusele nu aveau aparat anti-furt si apoi am fost conduse intr-o incapere unde am fost intrebate ce am furat. Amandoua am scot imedat produsele. A fost chemata politia care ne-a intocmit amandurora dosar penal. Ne-au luat amprente, ne-au facut poze la sectie si ne-au spus ca exista sanse mari sa primim doar o amenda administrativa tinand cont ca nu avem anteceente de niciun fel . Am vrut sa platim produsele, dar casierita nu a fost de acord. As dori sa va intreb daca vom avea cazierul patat, daca primim citatie acasa( si daca da, in cat timp) si daca vom mai fi chemate la politie sa mai dam declaratii? Cea de-a doua intrebare pe care as dori sa v-o adresez este daca, in cazul in care voi avea cazier , voi mai putea opta pentru obtinerea permisului de conducere ?
Cel mai recent răspuns: ContSters83761 , utilizator 22:41, 26 Februarie 2011
Nu am pregatire in domeniu juridic,dar ma intreb cum a-ti vrut sa platiti produsele dupa ce a venit politita si cand a-ti mers la casa sa platiti ati constatat ca este mai bine sa le luati fara sa platiti ca nu aveati bani suficienti.Inteleg ca aveati bani sa platiti dupa ce a venit politia
Pentru ca l-am sunat pe prietenul meu si venea sa imi aduca banii
Cu siguranta se putea face asta de la inceput fara a mai ajunge la asfel de problema.Va urez succes
Atunci cand mergi la cumparaturi ,trebuie sa-ti armonizezi bugetul cu valoarea produselor pe care vrei sa le achizitionezi.Faptul ca ai constatat la casa ca suma produselor depaseste bugetul tau ,trebuia sa renunti la produsul ce depaseste suma disponibila ,existand procedura returului.Cat priveste solicitarea de a platii contravaloarea obiectelor dupa ce s-a dovedit intentia de a sustrage produsele ,este o poveste ,sau ceva neadevarat in cele postate.Juridic stai asa:
1 Prejudiciul fiind in suma mica si integral recuperat ,sunt mari sanse sa ;beneficiezi ; de o amenda administrativa care nu se va trece in cazier,avand in vedere si ca sunteti fara cazier.
2 Vei putea depune actele pt sustinerea examenului de obtinerea permisului de conducere.
3Citatie va fii si functie de rezolutia parchetului se va incheia aceasta cauza.Succes si multa atentie ca e mare pacat........
Multumesc frumos pentru raspuns . Am omis o intrebare sau doua. In primul rand, ati spus ca exista mari sanse sa beneficiez doar de amenda. Ei bine, sansele acestea pe ce se bazeaza, adica de ce depind ele. In cel de-al doilea rand, am inteles ca vom fi inregistrate cu CNP-ul intr-o baza de date. Atunci cand imi depun cererea pt permis sau sa spunem ca imi schimb buletinul atunci cand e nevoie, fapta comisa apare in vreun fel?

Alte discuții în legătură

Furt din magazin adelina87 adelina87 Buna ziua.Am facut o fapta de care nu sunt foarte mandra si am nevoie de sfatu dumneavoastra.Pe scurt am luat 2 mufe de laptop dintr-un magazin si am fost ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Pitiku87 Pitiku87 Am avut 0.44 in aerul expirat si 0.65 in sange.Ce mi se intampla?? multumesc mult. (vezi toată discuția)
Am circulat cu numere expirate doar 3 ore alynaa21 alynaa21 buna ziua....as avea si eu o intrebare...in urma cu cateva lunii fostul sot din cauza ca l-am lasat m-a dat pentru furt de masina ne-am judecat vreun an de ... (vezi toată discuția)