Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cautiune - ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cautiune - ordonanta presedintiala

Pe rol este introdusa cerere de supendare a executarii silite avand ca obiect un bun in valoare de 2.500 lei platit cu factura si chitanta. In titlul executor, adica procesul verbal de sechestru este trecuta ca valoare apreciata de executor de 9000 de euro.
Intrebare: Trebuie sa introduc Ordonanta presedintiala de suspendare a executarii acestui bun. Care este cautiunea pe care trebuie sa o platesc, cea de pe titlu executoriu sau cea de pe factura cu care am cumparat acest bun.
Multumesc.
executarea silita a fost initiata pentru suma de x lei. Dvs. trebuie sa platiti cautiunea raportat la aceasta suma. Faptul ca dvs. ati achizitionat un bun, un serviciu la un alt pret nu prezinta relevanta.
Multumesc. Chestia este ca cel pentru care este facuta contestatia este cel care a cumparat obiectul si nu are nimic cu suma totala de executat.
Acesta este tert. Ma gandeam ca trebuie sa plateasca 10% din valoarea de inventar adica pentru cat a fost taiata chitanta si factura pentru acel bun.