Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme cu o locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme cu o locuinta

Buna ziua.
De ceva timp, se aud vesti proaste pe la mine la serviciu, iar eu am luat un credit acum 1 an la o banca la care am platit ratele in mod regulat, dar nu stiu ce se mai poate intampla pe viitor. As vrea sa las copiilor apartamentul meu proprietate personala, care nu este supus niciunei restrictii bancare sau de alta natura.
Care ar fi modalitatea ideala prin care as putea lasa copiilor acest apartament, astfel incat sa nu poata fi atacata pe parcurs de banca la care am credit, in eventualitatea in care nu as mai putea plati ratele, ca urmare a disponibilizarii mele (sa spunem). Ma refer la o lege de care am auzit precum Contractul de vanzare-cumparare al proprietatii poate fi atacat prin actiunea revocatorie de catre banca.Va multumesc
Formele de transmitere a dreptului de proprietate intre vii sunt donatia sau contractul de vanzare-cumparare, in cazul dvoastra, ambele sunt susceptibile de a fi atacate!
Dar daca imobilul nu este ipotecat, puteti opera transferul dreptului de proprietate, si apoi sa va luptati cu banca, in caz ca demareaza o procedura de executare,
Totusi tind sa cred ca banca se la limita la poprirea pe salariu.
Multumesc pentru raspunsul rapid. Referitor la acea poprire pe salariu, ar fi o problema. Daca voi fi disponibilizat, nu stiu cand va mai putea pune banca poprire pe venit, de aceea apare ingrijorarea mea legata de apartament.
Alta intrebare:
Dupa cat timp de la vanzarea proprietatii mai poate face banca actiune revocatorie?
Multumesc
gabicartog, utilizator
pentru admisibilitatea unei actiuni revocatorii trebuie îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii: actul atacat sa fi creat creditorului un prejudiciu, debitorul sa fie rea-credinta, stiind de rezultatul pagubitor al actului sau fata de creditor, creditorul sa aiba o creanta certa, lichida si exigibila si, în principiu, anterioara actului atacat, iar în situatia în care s-a încheiat un act cu titlu oneros, sa existe complicitatea la frauda a tertului dobânditor.
termenul de prescriptie pt o actiune revocatorie e de 3 ani, termen care curge de la data la care reclamantul a cunoscut de existenta actului atacat,.

[ link extern ] /
gi-jane2, moderator