avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... liberare sub control judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

liberare sub control judiciar

buna ziua.exista vreo forma de a combate formula ''se respinge ca nefondat .''? fratele meu este la a 4 cerere de eliberare sub control judiciar care pe fond se admite de 4 luni iar la curtea de apel se respinge '' ca nefondat''.de ase,menea pe fond nu a mai primit prelungirea madatului de arestare dar procurorii nu au facut recurs ci au cerut rejudecarea masurii arestarii de 2 ori in aceeasi saptamina ptr acelasi lucru.dupa rejudecare i s-a prelungit.cum sint legile?cit se poate prelungi aceasta respingere?cum combati un luvru ''nefondat''?este la fel ca termenul pericicol public sau termenul de arestare pe o perioada rezonabila.va rog sa ma lamuriti daca se pot combate aceste lucruri caci nu mai pot
Am intalnit astfel de situatii doar cu privire la mentinerea starii de arest intr-un dosar in care am intrat in apel.Culmea este ca aceeasi Curte de Apel pronuntat pana la urma respingerea apelului parchetului pe fondul cauzei mentinandu-se solutia de achitare pronuntata de prima instanta.
In ceea ce priveste liberarea provizorie pe cautiune sunt chiar mirat sa se intample asa ceva.
Despre ce infractiune este vorba si care este este atitudinea inculpatului, de recunoastere sau de nerecunoastere a acuzatiilor penale?
Ideea colegului avocat Matahachiro de a se analiza motivele instantelor de recurs este recomandabila.
Faptul ca 4 complete de recurs au respins cererea este foarte curios dar...orice se poate intampla...deoarece instanta de fond este familiarizata cu cazul in timp ce instanta de recurs analizeaza mai la rece...
La Curtea de Apel spuneti ca s-a judecat recursul formulata de Parchet. Pentru ca fratele dvs sa ramana in arest., acest recurs al Parchetului trebuie sa fi fost admis. Din moment ce instanta de apel nu judeca actiunea dvs, nu a respins nimic ca nefondat. Scrieti aici intreaga fraza din care ati desprins sintagma.
Da, logica lucrurilor asa ar fi, dar userul poate ca tot nu a inteles...
Cert este un singur lucru...si anume ca persoana a ramas arestata...
da aveti dreptate d-le avocat a ramas arestata iar in ceea ce priveste motivarea ptr care se tot admite recursul procurorilor la curtea de apel nu a venit NICIODATA pina acum .Sper ca nu veti spune si de data asta ca nu se poate .se da pronuntarea si ...atit ...e f adevarat ce va spun .tocmai de aceea sint disperata ca nu stiu la cine sa mai fac reclamatie ptr abuzurile care se intimpla. de 1 luna si jumatate nici judecatorul de fond nu mai accepta sa ia cererile de eliberare sub control judiciar....deci sta in penitenciar pina se indura cineva sa se uite si la el .
motivarea nu exista .nu s-a dat pina acum in 4 luni.

Alte discuții în legătură

Care este demersul unei cereri de eliberare sub control judiciar? cernatelena1989 cernatelena1989 Buna ziua ! Prietenul meu a fost arestat acum 45 de zile sub acuzatia de trafic de droguri. Asupra lui nu s-a gasit nimic, el nu a fost prezent la ... (vezi toată discuția)
Rejudecare propunere de arestare preventiva ayahuasca ayahuasca credeti ca este posibil ca o instanta de recurs, care solutioneaza recursul inculpatului impotriva incheierii instantei de fond prin care s-a dispus arestarea ... (vezi toată discuția)
Precizarea actiunii dupa casare cu trimitere spre rejudecare, pe motiv ca prima instanta nu a intrat in judecarea pe fond a cauzei CABINET DE AVOCAT Valentin PRECUP CABINET DE AVOCAT Valentin PRECUP Va rog sa-mi spuneti daca aveti practica judiciara cara sa sustina admisibilitatea unei cereri de precizare (modificare) a actiunii principale in urmatorul ... (vezi toată discuția)