avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FNUASS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FNUASS

Unde pot gasi cotele cu contributile la FNUASS datorate de o societate.
Ex. societatea mea are cod-ul CAEN 4624
Multumesc anticipat,
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 16:02, 28 Februarie 2011
Cota pentru FNUASS este 0.85% din fondul brut de salarii realizat.
Ultima modificare: Luni, 28 Februarie 2011
Popa Adrian, Contabil
Contributia pentru fondul de risc si accidente se plateste in functie de codul CAEN.
Contributiile angajatorului la fondul pentru accidente de munca si boli profesionale vor fi, incepand cu 2008, cuprinse intre 0,4% si 2%, aplicate asupra veniturilor brute lunare, contributii calculate in functie de clasa de risc si dupa Clasificarea activitatilor din economia nationala (CAEN).

[ link extern ]
ukzspan a scris:

Unde pot gasi cotele cu contributile la FNUASS datorate de o societate.
Ex. societatea mea are cod-ul CAEN 4624
Multumesc anticipat,


Cred ca trebuie sa reveniti cu precizari, deoarece FNAUSS apartine de casa de sanatate, si nu are nici o treaba cu ,codul caen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caam angajator cmihaelaalina cmihaelaalina buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie :help: unde as putea gasi noua contributie de asigurari pt accidente de munca si boli profesionale in ... (vezi toată discuția)
Cuantum taxe si impozit salariu ninel_d ninel_d Buna ziua as dori sa stiu care este cuantumul taxelor si impozitului pe salariu pentru un angajat si care este cuantumul pe care il plateste un angajator ... (vezi toată discuția)
Salarizare mirelaisofia mirelaisofia ce inseamna CAMM 0,2% de la calcului salariului? Va multumesc (vezi toată discuția)