Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minori fara martori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minori fara martori

buna ziua,am doi copii minori de 10,respectiv un an si 3 luni,doresc sa divortez deoarece eu si sotul nu mai simtim nimic unul ptr celalalt. Nu ne mai leaga nimic inafara celor doi copii,el adresandu-mi injurii tot mai des fiind lipsit de afectiune si tot mai rece fata de familie,nu am martori sa prezint la divort fiiindca nu stie nimeni ce se intampla in familia noastra.Doresc sa stiu daca este necesara prezenta mea la toate infatisarile si cam cat ar dura procesul avand in vedere ca nu vreau un proces cu martori si nu am pretentii. Dupa divort ianafara pastrarii numelui si a fetitei de un anisor baiatul de 10 ani uramand sa-l las sotului de care oricum este mai atasat.Mentionez ca am o stare materiala care imi permite intretinerea minorului si as dori sa parasesc localitatea cat mai repede. Va multumesc, cu respect Maria(SOTUL NU ESTE DE ACORD CU DIVORTUL,FACAND TOT FELUL DE AMENINTARI CA SA RENUNT)
ContSters195759, utilizator
Daca ai putea sa ramai in acelasi oras ar fi foarte bine. Pt ca si baiatul are nevoie de tine, dar si fetita, chiar daca are doar 10 luni are nev si de tatal ei si de frate. Am si eu un copil sub 2 ani si plange dupa tatal ei, desi este mai atasata de mine. Si nu este singurul caz. Mai am o prietena care a divortat cand copilul avea 10 luni si tancul plangea cand se despartea de tatal.

Copilul meu plange si dupa copii cu care se joaca, asa ca m-as mira fetita ta sa nu simta si lipsa fratelui ei...

Este o decizie foarte grea, iti urez mult succes sa gasesti calea cea mai buna.