avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

in cererea de divort se trec toate cererile ( divort, revenirea nume, incredintare minori 13-16 ani, partaj)
Cel mai recent răspuns: Birou de mediator Iorga Dragos , Mediator 12:46, 29 Martie 2011
absolut ce doriti sa solutioneze instanta intr-o cerere de divort .
vreau sa stiu daca acelasi complet de judecata judeca divortul in sine, dar si incredintarea copiilor. daca se face vreo ancheta privind minorii cat si partajul
Actiunea de divort are ca cereri acccesorii, urmatoarele:
-incredintarea minorilor,
-stabilirea pensiei de incredintare,
-reluarea numelui/pastrarea numelui dupa caz,
-eventual stabilire program vizita minori.
Deci instanta investita cu actiunea de divort, judeca si cererile accesorii divortului.
Cei doi minori vor fi ascultati de instanta cu privire la optiunea lor privind incredintarea, pentru ca au varste de peste 10 ani.
De asemenea se va afectua ancheta sociala la domiciliul partilor.
Daca depuneti cererea de partaj in cadrul aceluiasi dosar cu divortul, puteti avea surpriza disjungerii acesteia si judecarii pe cale separata, asa ca recomand partajul intr-o actiune separata dupa finalizarea divortului.
Angajati avocat.
Sau apelati la un mediator pentru a stabilii impreuna cu sotul toate aspectele legate de divort si partaj printr-un Acord de mediere pe care sa-l prezentati instantei pentru investire. Dureaza mult mai putin si costa mult mai putin.

[EDITAT]
Ultima modificare: Miercuri, 20 Aprilie 2011
ContSters20980, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort daniela70 daniela70 Buna ziua! Sotul meu doreste sa-i dau acordul pentru depunerea cererii de divort. Mentionez ca avem un copil minor , un apartament si o masina, dobandite ... (vezi toată discuția)
Divort bejandaniela bejandaniela buna ziua ! as avea si eu o intrebare ,va rog din suflet daca puteti sa-mi raspundeti ,as vrea sa divortez de fostul meu sot dar nu stiu cum se procedeaza daca ... (vezi toată discuția)
Divortul din care a rezultat un copil P.F.A. HERMAN DAN P.F.A. HERMAN DAN Buna ziua, Sunt insurat de 8 ani si avem un copil de 7 ani. Cum pot divorta daca amandoi suntem de acord atat in privinta bunurilor cat si a copilului ... (vezi toată discuția)