Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

in cererea de divort se trec toate cererile ( divort, revenirea nume, incredintare minori 13-16 ani, partaj)
absolut ce doriti sa solutioneze instanta intr-o cerere de divort .
vreau sa stiu daca acelasi complet de judecata judeca divortul in sine, dar si incredintarea copiilor. daca se face vreo ancheta privind minorii cat si partajul
Actiunea de divort are ca cereri acccesorii, urmatoarele:
-incredintarea minorilor,
-stabilirea pensiei de incredintare,
-reluarea numelui/pastrarea numelui dupa caz,
-eventual stabilire program vizita minori.
Deci instanta investita cu actiunea de divort, judeca si cererile accesorii divortului.
Cei doi minori vor fi ascultati de instanta cu privire la optiunea lor privind incredintarea, pentru ca au varste de peste 10 ani.
De asemenea se va afectua ancheta sociala la domiciliul partilor.
Daca depuneti cererea de partaj in cadrul aceluiasi dosar cu divortul, puteti avea surpriza disjungerii acesteia si judecarii pe cale separata, asa ca recomand partajul intr-o actiune separata dupa finalizarea divortului.
Angajati avocat.
Sau apelati la un mediator pentru a stabilii impreuna cu sotul toate aspectele legate de divort si partaj printr-un Acord de mediere pe care sa-l prezentati instantei pentru investire. Dureaza mult mai putin si costa mult mai putin.

[EDITAT]
ContSters20980, utilizator