Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Biblioteca online
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Biblioteca online

Sunt interesat in deschiderea unei biblioteci online. Mai concret, eu ar urma sa scanez carti (de toate tipurile, cu autori straini si romani, etc), si sa le pun spre vanzare in format digital pe un site. As vrea sa stiu ce demersuri legale trebuie sa fac pt o asemenea biblioteca? Multam frumos.
Sa obtineti drepturile necesare de la edituri sau autori (depinde cine le detine). daca e vorba de carti deja publicate de la edituri. Nu e deloc ceva usor sau foarte ieftin
buna seara,

in primul rand ideea de biblioteca online reprezinta punerea la dispozitia publicului a respectivelor carti in sistem online streaming, adica fara posibilitatea copierii sau salvarii cartii electronice.

din pacate acest drept nu este obiect al gestiunii colective obligatorii, astfel incat, asa cum a mentionat si Dinu Turcanu anterior, trebuie sa obtineti personal drepturile, de la titularii de drepturi care pot fi editurile sau autorii.
Nu cred ca ar fi profitabil un sistem de online streaming pt carti. Businessurile in domeniu beneficiaza de obicei de un sistem de encodare DRM a fisierelor cartilor, care sa permita cumparatorului citirea pe Desktop, sau pe e-book reader, fara posibilitatea redistributiei.

Daca aveti contractul cu editurile si o licenta de soft creare DRM, dati-i bataie, exista deja concurenta. Va trebuie un site si poate nu scanati nimic (pentru ca editurile va dau cartile in format electronic).