Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere sulta

Avem un teren care in CF are ca sarcini sulta care trebuie achitata la 3 persoane, dar despre care nu mai stim nimic . La procesul de partaj in care s-a stabilit si valoarea sultei nu s-a prezentat nimeni . Eu cred ca sunt decedate, la adresele care figurau in vechiul CF nu sunt de gasit. Cum se poate radia sulta in acest caz?
Multumesc!
Va multumesc inca o data!
mai bine mai asteptati un an, si dupa promovati o actiune prin care solicitati instantei sa constate prescriptia dreptului de a mai cere sulta.
Exista un termen pentru a cere sulta? Dupa cat timp pot cere constatarea prescriptia dreptului de a cere sulta? Termenul este de la data sentintei sau a inscrierii in CF?
Va multumesc!
Persoanele indreptatite la primirea sultei sunt libere sa ceara plata acesteia oricand, dar diferenta o face faptul ca dvs. puteti promova actiunea despre care va vorbea colega de mai sus (constatarea prescriptiei dreptului de a mai cere sulta) dupa trecerea unui termen de 3 ani (de la data sentintei).